Czym są i jak działają koncentratory tlenu?

Koncentratory tlenu stosuje się przy leczeniu chorób płuc oraz chorób serca przebiegających z niewydolnością oddechową. To urządzenie medyczne służy do podawania pacjentowi powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Powietrze pobierane jest z otoczenia, po czym aparat absorbuje azot, dzięki czemu tlen trafiający do organizmu chorego przekracza stężenie 90 procent (tlen medyczny). Ponadto sprzęt filtruje oraz oczyszcza powietrze. Urządzenie może pracować nawet 24 godziny na dobę dostarczając pacjentowi określoną objętość tlenu.

Alternatywa dla butli tlenowych

Koncentratory tlenu są doskonałą alternatywą dla butli tlenowych ponieważ nie stwarzają ryzyka wybuchu. Nie zwiększają również objętości tlenu w pomieszczeniu, przyczyniając się do rozniecania ognia w razie pożaru. Kolejną zaletą koncentratorów tlenu jest to, że nie wymagają one wymiany tak jak w przypadku butli z tlenem, której zawartość z czasem się kończy. Koncentratory tlenu są również bardzo proste w obsłudze przez co świetnie sprawdzają się w użytku domowym (także w przypadku osób starszych).

Kiedy stosować koncentrator tlenu?

Głównym wskazaniem do stosowania koncentratorów tlenu są różnego rodzaju choroby układu oddechowego, schorzenia onkologiczne oraz kardiologiczne.

– POChP,
– mukowiscydoza,
– dysplazja oskrzelowo-płucna,
– astma oskrzelowa,
– zwłóknienie płuc,
– rak płuc.

Koncentratory tlenu sprawdzą się również do podawania tlenu osobom z problemami z sercem.

– niewydolność krążenia,
– dusznica bolesna,
– nadciśnienie tętnicze,
– niedociśnienie,
– sercowe bóle w klatce piersiowej,
– zwłóknienie mięśnia sercowego.

Jak wybrać najlepszy koncentrator tlenu?

W sklepach medycznych, takich jak https://www.prolifter.pl/ dostępne są dwa główne rodzaje koncentratorów tlenu, przenośny oraz stacjonarny. Zwykle wybiera się te drugie, ze względu na większą wydajność. Stacjonarne koncentratory tlenu dominują w szpitalach, klinikach, przychodniach ale i w domach prywatnych. Z kolei przenośne koncentratory tlenu są mniejsze i umożliwiają podawanie tlenu poza domem. Sprawdzają się doskonale u osób, które mają nieznaczne problemy z oddychaniem lub potrzebują go okazjonalnie jako uzupełnienie terapii aparatami stałymi.

Sprzęt medyczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *