9 rzeczy, które warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u fizykoterapeuty

Wizyta u fizykoterapeuty może być dla niektórych osób przerażająca, ponieważ nie wiedzą, czego się spodziewać. Fizykoterapeuci są wykwalifikowanymi specjalistami, którzy mogą pomóc w zwalczaniu bólu, więc nie ma powodu do obaw. Być może z ich pomocą uda Ci się ostatecznie pozbyć bólu. Jeśli zbliża się termin wizyty u fizykoterapeuty, ważne jest, abyś przybył na nią w pełni przygotowany. Oto kilka rzeczy, które każdy pacjent po raz pierwszy powinien wiedzieć, aby uniknąć zamieszania i zmartwień podczas sesji.

Bądź gotowy na pytania

Powinieneś oczekiwać, że spędzisz od 45 minut do godziny z terapeutą po rozpoczęciu indywidualnej części konsultacji. Sesja będzie obejmować zarówno ocenę, jak i leczenie.

Terapeuta zada Ci serię pytań na temat Twojego dyskomfortu i dlaczego szukasz leczenia w pierwszej fazie oceny. Musisz zaoferować informacje na następujące tematy:

  • Kiedy zaczęły się Twoje objawy i co mogło je wywołać?
  • Jakie czynniki sprawiają, że objawy nasilają się lub ustępują?
  • Jakich innych metod leczenia próbowałeś/aś?

Terapeuta wykorzysta Twoje odpowiedzi na inne pytania, aby ukierunkować pozostałą część oceny.

Terapeuta zapyta również o Państwa cele w zakresie fizykoterapii. W ten sposób zarówno Ty, jak i fizjoterapeuta będziecie wiedzieć, czego się spodziewać podczas pierwszego spotkania z fizjoterapeutą i po nim. Jest to ważne, aby zapewnić, że Ty i Twój partner jesteście na tej samej stronie o tym, co chcesz uzyskać z tych sesji.

Ubrania do noszenia

Podczas umawiania się na wizytę zapytaj, czy powinieneś mieć na sobie lub przynieść konkretny rodzaj stroju na pierwszą wizytę. Bardzo ważne jest, abyś czuła się zrelaksowana. Ubierz się tak, jakbyś szedł na siłownię, ponieważ sesja może obejmować rozciąganie i lekką aktywność.

Należy pamiętać, że może zajść potrzeba położenia się lub przyjęcia niewygodnej pozycji, dlatego należy ubrać się wygodnie. Topy na ramiączkach lub luźne podkoszulki pozwolą terapeucie na wygodniejsze badanie.

Jeśli masz uraz nogi lub kolana, noś szorty lub luźne spodnie, które można podciągnąć nad kolano.

Relacje między Tobą a terapeutą

Twoja relacja z terapeutą powinna przypominać partnerstwo, w którym oboje pracujecie nad poprawą samopoczucia i ruchu. Nie krępuj się zadawać pytań dotyczących tego, co dzieje się podczas terapii. Twój fizykoterapeuta powinien zachęcać Cię do zadawania pytań i powinien być w stanie odpowiedzieć na nie w sposób jasny i zwięzły na temat Twojego leczenia, stanu zdrowia i programu rehabilitacji.

Jeśli masz chorobę, uraz lub zabieg chirurgiczny, który wpływa na Twoją mobilność funkcjonalną, Twój fizykoterapeuta jest jedną z najlepszych osób, z którymi możesz porozmawiać. Jednakże, dostaniesz tylko to, co włożysz w fizykoterapię.

Czy fizykoterapia boli?

Celem fizykoterapeuty jest pomoc w osiągnięciu optymalnej funkcjonalności przy jednoczesnym zmniejszeniu bólu. W zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości lub uszkodzenia, szczególnie po zabiegach chirurgicznych, możesz odczuwać ból lub dyskomfort podczas terapii. Zawsze informuj swojego fizjoterapeutę o tym, czy i w jakim stopniu odczuwasz ból, aby mógł on wprowadzać modyfikacje, które pomogą Ci osiągnąć postępy przy jak najmniejszym dyskomforcie.

Opracuj ocenę

Po uzyskaniu jasnego obrazu przyczyny lub przyczyn dolegliwości, Twój fizjoterapeuta podzieli się z Tobą wynikami badań. Będą one przejść przez wszelkie nierównowagi, które są przyczyną objawów z tobą i oferują środek lub terapie, które będą najbardziej korzystne dla Ciebie.

W razie potrzeby poproś o wyjaśnienie. Jeśli coś nie ma sensu, powiedz o tym terapeucie, a następnie przejdź do następnych kroków lub pytań, które masz na temat dalszego postępowania.

Plan leczenia

Twój fizjoterapeuta stworzy dla Ciebie plan leczenia, który jest dostosowany do Twoich specyficznych potrzeb, a Ty omówisz z nim cele i wyniki.

Po wstępnej ocenie, fizykoterapeuta może od razu rozpocząć terapię, stosując techniki terapeutyczne, takie jak stymulacja elektryczna – pomaga to w zwalczaniu bólu i poprawie funkcji mięśni. Fizykoterapeuta zaleci również określone ćwiczenia, które można wykonywać w domu.

Otwarta komunikacja z fizykoterapeutą pozwoli Ci opracować odpowiedni plan leczenia. Powiedz swojemu lekarzowi, jak się czujesz, co działa, a co nie, abyś mógł uzyskać lepsze wyniki.

Czas trwania leczenia

Spodziewaj się, że na pierwszej wizycie spędzisz około godziny, poznając swojego terapeutę i dokonując wstępnej oceny. Twój fizjoterapeuta wyjaśni, jak często i jak długo zalecają Ci terapię. Jednak większość sesji trwa od 45 minut do godziny.

W zależności od stanu zdrowia lub kontuzji, terapeuta może zaproponować Ci ćwiczenia do wykonywania w domu, które pomogą Ci osiągnąć postępy między wizytami.

Ubezpieczenie i fizykoterapia

W przypadku, gdy posiadasz ubezpieczenie zdrowotne, skontaktuj się ze swoim dostawcą lub personelem z ośrodka i dowiedz się o swoich korzyściach i nieinwazyjnym włączeniu leczenia.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz fizykoterapii dla mięśni, układu przedsionkowego czy neurologicznego, większość dostawców usług medycznych zwraca wszystkie lub część opłat. Nieustannie miej jasne dane na temat swojego ubezpieczenia zdrowotnego. W związku z tym, że nie ma możliwości, żebyś miał jakieś pytania dotyczące świadczeń, skontaktuj się z kierownikiem miejsca pracy w swoim idealnym ośrodku.

Przeanalizuj swój plan

Ty i Twój fizykoterapeuta opracujecie plan działania teraz, gdy lepiej rozumiecie przyczyny swoich problemów i sposoby leczenia, które mogą pomóc je wyleczyć.

Możesz również przedyskutować różne zalecenia i zdecydować o liczbie wizyt kontrolnych, które będą najlepsze dla Twojego budżetu, harmonogramu i planu leczenia. Twój terapeuta może przepisać ci kilka ćwiczeń do wykonania w domu, aby zająć się wszelkimi zaburzeniami równowagi odkrytymi podczas oceny.

Przygotuj się na następujące czynności, aby jak najlepiej wykorzystać swój czas:

  • Uznaj swój udział w procesie rehabilitacji oraz swoje długoterminowe cele związane z funkcjonowaniem.
  • Wykonaj kilka ruchów lub ćwiczeń.
  • Przynieś swój kalendarz, abyś wiedział kiedy możesz umówić się na następną wizytę.

Podsumowanie

Teraz, gdy rozumiesz kroki, które musisz wykonać podczas sesji fizykoterapii, umów się na wizytę u lekarza już dziś i wejdź na ścieżkę powrotu do zdrowia.

Zabiegi, Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *